Moderna tehnologija našla je svoju primjenu i u područjima građevinarstva, arhitekture i inženjerstva pa se danas procesi poput snimanja postojećeg stanja zgrade vrše brže, jednostavnije i točnije.
Danas rekonstrukcija i prenamjena postojećih objekata čini najznačajniji dio građevinskog i strojarskog sektora. Kako bismo objekte obnovili i nadogradili aktualnim tehnološkim sustavima, potrebno je pri planiranju i projektiranju izraditi vrlo preciznu dokumentaciju postojećeg stanja. Dostupna dokumentacija uglavnom je zastarjela ili nedovoljno kvalitetna.
Lasersko skeniranje omogućuje nam da u vrlo kratkom roku prikupimo velike količine prostornih podataka. Brzina i preciznost prikupljanja takvih podataka nemjerljiva je u odnosu na klasična ručna mjerenja, posebno pri mjerenju kompleksnih i teško dostupnih dijelova objekata. Preciznost laserskog snimka iznosi oko ±2 mm, čime možemo na vrijeme uočiti deformacije i provjeriti integritet građevine ili infrastrukture.
Digitalni format uklanja potrebu za ponovnim izlaženjem na teren, pa već u toj fazi dolazimo do optimizacije troškova.
Rezultat laserskog skeniranja je mjerljiv 3D model koji se naziva oblak točaka (engl. point cloud). Naši vrijedni geodeti po dolasku s terena obrađuju i registriraju raw fileove (stajališta skenera) kako bismo post processingom došli do objedinjenog i cjelovitog oblaka točaka koji će kasnije biti podloga za kvalitetno i precizno 3D modeliranje.
BIM (eng. Building Information Modeling) je proces temeljen na 3D modelu koji projektantima arhitekture, inženjerstva i graditeljstva (AEC) pruža uvid i alate za učinkovitije planiranje, projektiranje, izgradnju i upravljanje zgradama i infrastrukturom. BIM model u sebi sadrži dodatne informacije kao što su tip i količine ugrađenog građevinskog materijala, detalje o ugrađenoj opremi te raznim sustavima: sustavima grijanja/hlađenja, vatrozaštite, vodovoda, odvodnje i drugih.
BIM je više od samog 3D modela. On omogućuje bolju vizualizaciju cijelog projekta iz različitih perspektiva. Sve struke projektanata mogu u kratkom vremenu reagirati i provesti željene promjene, a projektna dokumentacija je kvalitetnija i ažurnija.
Korištenjem podataka unutar modela moguće je jednostavnije i preciznije predvidjeti ishod projekata prije njihove izgradnje. Ovakva koordinacija preduvjet je mnogih pozitivnih promjena, a temelj svih navedenih poboljšanja je 3D model postojećeg stanja objekta.
Ovisno o vrsti tražene dokumentacije, u svom radu koristimo 2D CAD, REVIT i ArchiCAD softvere.
Proces koji počinje 3D skeniranjem, a završava BIM modelom vaše projekte i projektne dokumentacije čine kvalitetnijima i točnijima. Ako vam je potreban savjet ili trebate stručnu pomoć, kontaktirajte nas na go2bim@go2bim.hr.